Uudistuksia Toyota Verso –mallistoon

 

Ota yhteyttä

Tällä lomakkeella voit lähettää yhteydenottopyyntöjä, antaa palautetta ja pyytää tarjouksia.
* merkityt kohdat pakollisia.

Vastaanottaja
*
*

Yhteystietosi
*
*
*

Toivottu yhteydenottotapa *





Viime vuonna lanseerattu tila-auto Toyota Verso on jatkanut edeltäjiensä aloittamaa menestystarinaa. Mallistoon tulee tämän kesän aikana muutamia päivityksiä. Lisäksi varustetarjontaa täydentää Sol Edition -versio, jossa asiakas saa kattavan valikoiman varusteita vain noin 390 euron autoverollisella lisähinnalla.

Toyota Verson muotoilu henkii urheilullisuutta ja vakautta. Sisustassa pääosaa näyttelee tyylikkyys ja tarkoituksenmukaisuus. Mukavuustaso ja käytännöllisyys on sovitettu eurooppalaismakuun. Malli saavutti Euro NCAP -törmäystestissä täyden viiden tähden tuloksen.

Hienosäätöä suosikkiin
Toyota Verso -mallistoon tulee heinäkuun tuotannosta lähtien muutoksia. Uusi ulkovärivaihtoehto on hopeanharmaa (Granite Grey). Kaikkien varustetasojen audiojärjestelmiä nykyaikaistetaan USB-liitännällä, joka mahdollistaa suosikkimusiikin kuuntelun esimerkiksi suoraan muistitikulta tai iPodista. Peruutuskameralla varustetussa mallissa taustapeiliin sijoitetun kameranäytön koko kasvaa 74 % eli 3,3-tuumaiseksi.

Verson ohjaamoilme edustaa totutusta poikkeavaa tyyliä. Sylinterimäisin upotuksin toteutettu mittaristo sijaitsee tavallista keskemmällä kojelautaa. Vaihteenvalitsin tarjoutuu keskikonsolista lähelle kuljettajaa säilyttäen kuitenkin avaran tunnelman. Kaikki hallintalaitteet ovat helppokäyttöisiä ja loogisilla paikoilla.

Istuinjärjestelyt mahdollistavat 32 erilaisen ratkaisun käytön. Kaikki 2. ja 3. rivin istuimet ovat erillisiä, joten niitä voidaan laskea vaakatasoon ja säätää monipuolisesti. Toisen rivin istuinten pitkittäissäätö on peräti 195 mm. Tämä parantaa jalkatilajakoa ja kulkua takimmaisille istuimille. Keskirivin selkänojat lukittuvat kallistuksen jälkeen viimeksi käytettyyn pystykulmaan.

Takapenkkien ollessa vaakatasossa tavaratilan pituus on 1 830 mm ja suurin sisäleveys 1 585 mm. Kaikkia seitsemää istuinpaikkaa käytettäessä tavaratilan vetoisuus on luokkansa parhaimmistoa, 178 litraa. Matkustamossa on paljon käyttökelpoisia säilytyslokeroita. Ylempään, jäähdytettyyn hansikaslokeroon mahtuu 1,5 litran juomapullo. Alemman hansikaslokeron vetoisuus on 8,2 litraa.

2,0 D-4D -moottorin päästöpudotus
Kahden litran dieselvaihtoehto päivittyy Euro 5 -päästönormien mukaiseksi. Samalla siihen kytketyn vaihteiston välityksiä on muutettu pidemmiksi, eli moottoria käytetään aiempaa pienemmillä kierrosnopeuksilla. Muutokset näkyvät yhdistetyn ajon hiilidioksidipäästöjen laskemisena arvosta 146 g/km arvoon 139 g/km. Madaltunut päästötaso heijastuu myönteisesti tämän moottorivaihtoehdon autoverolliseen kokonaishintaan.

2,0 D-4D -moottori jaksaa kuljettaa seitsemänpaikkaistakin mallia taloudellisesti. Se tuottaa huipputehoa 93 kW (126 hv) ja vääntöä 310 Nm. Kiihtyvyys 0-100 km/h tapahtuu 11,3 sekunnissa. Yhdistetyn ajon kulutus on nyt 5,3 l/100 km. Kaikissa Verson dieselmalleissa on hiukkassuodattimet.

Varustellumpi Verso - Sol Edition
Miellyttävää tila-autoa harkitsevalle on nyt tarjolla uusi varustetaso. Verso Sol Edition -erikoismalli on runsaasti varusteltu, mutta houkuttelevasti hinnoiteltu. Sol Editioniin kuuluu normaalin Linea Sol -varustelun lisäksi esimerkiksi TPA400-peruutustutka, vakionopeudensäädin ja uudenmalliset, 16 tuuman kevytmetallivanteet. Matkustamon ilmavuutta korostaa lisäksi panoraamakatto. Se on luokassaan poikkeuksellisen suurikokoinen (pituus 1 160 mm, leveys 1 180 mm). Katossa on sähkötoiminen lamellivarjostus, jolla läpitulevaa valoa voidaan rajata halutusti. Panoraamakatosta johtuen ei uutuusmallissa ole kattokaiteita.

Sol Edition -mallia täydentää lisäksi uusi istuinverhoilu, keskikonsoli on vaalea, hopeansävyinen ja keskikyynärnoja kangaspäällysteinen. Varustetaso on saatavilla 1,6 ja 1,8 Valvematic sekä 2,0 D-4D -moottoreiden yhteyteen. Vastaavaan Linea Sol -malliin verrattuna Sol Edition -varustelun lisähinta on ainoastaan noin 390 euroa. Erikseen tilattuna varustepaketille kertyisi hintaa noin 2 160 euroa.

Toyota Verso -malliston autoverolliset hinnat alkavat 25 905 eurosta (sis. alv 23 %).